سلام ، از معرفی مرکز شروع کنیم . اینجا کجاست ؟

سلام ، اینجا مسجد رحیم خان است. یک مسجد زیبا و با شکوه در قلب شهر اصفهان و ما سال هاست که در قالب مرکز فرهنگی شهید چمران به انجام یک سری فعالیت های فرهنگی گسترده می پردازیم.

دقیقا از چه سالی شروع کردید؟ از آن سال ها کمی بیشتر برایمان بگویید؟

دقیقا از تابستان ۱۳۷۹٫ البته قبل از ما هم در این مسجد فعالیت های فرهنگی انجام می شده است. بعضی از اهالی مسجد خاطرات برنامه های دوران جنگ و اوّل انقلاب را هنوز برایمان تعریف می کنند ولی این کادر موجود از سال ۱۳۷۹ تا به حال بطور پیوسته به انجام فعالیت های فرهنگی مبادرت نموده اند.

آن ســال ها چــون ابتــدای راه بــود و خیلـی از امکـانات برایمـان مهیّا نبود کار برایمان، بعضی وقت ها خیلی سخت می شد.

چند سالی طـول کشید تا مرکز قوام پیدا کرد. یادم هست حدود سال ۱۳۸۲ اساسنامه فعلی مرکز تدوین شد و به تأیید هیأت أمنا مرکز رسید. اساسنامه ای که از آن سال تا به حال محور برنامه های مرکز بوده است.

از اساسنامه مرکز برایمان بگویید . این اساسنامه چیست ؟

اساسنامه در واقع همان نقشة راه برای یک مجموعه است. نقشه ای که همه مدیران باید دستشان بگیرند و طبق آن برنامه ریزی و اقدام بکنند تا به هدف برسند. در اساسنامه اصول کلّی و محورهای مهمی که باید همیشه به آنها توجه کنیم مورد تصویب قرار می گیرد.

آیا می توانید بعضی از اصول اساسنامه مرکز فرهنگی شهید چمران را برایمان توضیح بدهید ؟

بله، اولین اصل تعریف مرکز است.

در این بخش ما همیشه باید یادمان باشد که مرکز فرهنگی شهید چمران یک مجموعه مردم نهاد است که بدون هیچ گونه نگاه انتفاعی و مادی با بهره گیری از حمایت های مردمی تلاش می کند تا با اجرای اقدامات و برنامه های فرهنگی و تربیتی در راستای تعالی سطح فرهنگی مخاطبان خویش قدم بردارد. این مرکز در واقع یک مجموعه تربیتی است و اغلب برنامه هایش رنگ و بوی تربیتی و آموزشی دارد.

در مرکز فرهنگی شهید چمران همه تلاش ها در مسیر آموزش و تربیت نسلی که انشاءا… قرار است سربازان آقا امام زمان عجل ا… تعالی فرجه باشند انجام می شود.

گفتید مخاطب. مخاطبان شما چه کسانی هستند؟

در تمام این سالها سعی کرده ایم فعالیت هایمان را به صورت اختصاصی فقط برای دانش آموزان پسر مقطع متوسطة اول برنامه ریزی کنیم.

یعنی مرکز فرهنگی شهید چمران همه ساله فقط از بین گـُل پسرهای کلاس ششمی ثبت نام به عمل می آورد. با این کار سعی می کنیم تا مخاطبان یک دست و همگونی از بین دانش آموزان داشته باشیم و بهتر بتوانیم آنها را اوّلاً بشناسیم و ثانیـاً برایشان برنامه ریزی بهتر و مطالعه شده تری انجام بدهیم.

– چارت اجرایی مرکز فرهنگی چمران شامل چگونه اداره میشود؟

مجموعه شهید چمران به دلیل فعالیتهای خوبی که در زمینه کادرسازی انجام داده توسط تعداد زیادی از بچه های مرکز که همگی ، خودشان از ورودی های مرکز هستن اداره میشود . این بچه ها در چهارده قسمت و زیر مجموعه پنج معاونت فعالیتهای مختلفی که برایشان در نظر گرفته شده را انجام می دهند.

چطوری میشه در مرکز شما ثبت نام کرد؟

مرکز فرهنگی شهید چمران هر ساله ، از یکم تا دهم تیرماه از بین دانش آموزان پسـر کلاس ششـمی که شرایط ثبت نام رو قبول بکنن از طریق مصاحبه اقدام به عضو گیری می کنه.

– شرایط ثبت نامه مرکز چیه؟

اولاً دانش آموزا و خانواده اش باید بدونن و قبول بکنن که ما در مرکز فرهنگی شهید چمران یک ثبت نام مقطعی نداریم. یعنی ثبت نام ما برای سه سال حضور در مرکز انجام نمیشه و دانش آموز همون طور که برنامه های مسجد شرکت بکنه . وقتی این شرط رو قبول کرد ، حالا در مصاحبه و ادامه مسیر ثبت نام قرار می گیره و عضو مرکز شهید چمران میشه.

– حضور دانش آموزها در پاییز و زمستان به درس هاشون لطمه نمیزنه؟

مرکز بیش از هفده سال هست که داره این سیکل رو انجام میده. مطمئناً جواب این سئوالتون منفیه. ما ادعا داریم با حضور برنامه های مرکز رشد درسی بچه ها رو به بالا هم خواهد شد.

در واقع با برنامه های کمک درسی و ایجاد فضای مساعد برای حضور در رقابت های مثبت تحصیلی ما معمولاً با ارتقای وضعیت تحصیلی دانش آموزان روبرو هستیم.

به هر حال چشم انتظار نوجوان های عزیزِ کلاس ششمی در ابتدای تیرماه هستیم و امیدواریم در برنامه هایی که در سال آینده انجام می دیم، میزبان خوبی براشون باشیم.

البته مرکز فرهنگی شهید چمران برنامه ها و فعالیت های بسیار گسترده ای رو طراحی، تدوین و اجرا میکنه که ثمره فعالیت های جهادی تعداد زیادی از اعضای مرکز می باشد. مطمئنا حتی امکان ارائه عناوین این برنامه ها و اقدامات وجود ندارد. و لذا دعوت می کنیم تا با مطالعه دقیق و دیدن گزارش های موجود در سایت چمرانیها و یا کانال های چمرانیها در تلگرام و پیامرسان سروش به قسمتی از این فعالیتها اطلاع پیدا فرمائید.

اللهم عجل لولیک الفرج/ یا حق