خانه / ایده / کلبه جوایز

کلبه جوایز

 

حضرت امیر المومنین ،علی ابن ابیطالب(ع) می فرمایند :

امروز روز تمرین و فردا روز مسابقه و جایزه برندگان بهشت است .

خطبه ۲۸ نهج البلاغه

 

همانطور که در منطق آفرینش پروردگار و فلسفه تربیتی دین مبین اسلام شاهد هستیم از بهشت به عنوان جایزه مسابقه ای که همه ی انسان ها در آن شرکت دارند یاد شده است . در واقع تعیین شدن جایزه برای تشویق به حرکت در صراط مستقیم و سیر الی الله مورد تایید قرار می گیرد.

امیرالمومنین(ع) مراتب بادت و هدف انسان ها برای انجام وظایف دینی را به سه سطح تقسیم می کنند.ایشان بخشی از انسان ها را در شاخه ای قرار می دهند که برای ترغیب آنها به خیر جایزه ای به نام بهشت ارائه می شود .

با این مقدمه به حوزه ی تربیتی کودکان و نوجوانان برمی گردیم تا تکلیفمان را در مورد نحوه تشویق و شیوه های مربوط به آن برسی کنیم . در مرکز فرهنگی شهید چمران با توجه به مخاطبان نوجوان خود(که معمولا از سطح عام مردم و بدون طبقه بندی می باشند) طرح منسجم و مدونی با عنوانسیستم امتیازات تدوین شده است(پرداختن به سیستم امتیازات در یک ایده جداگانه در بانک ایده سایت چمرانی ها ارائه شده است و یکی از بخش های مهم و لاینفک سیستم امتیازات کلبه جوایز می باشد.

در این ایده بنا داریم تا به تعریفی که پانزده سال پیش که از کلبه جوایز ارائه دادیم و در طی همه ی این سال ها آن را اجرا نموده و تجربه کرده ایم، بپردازیم و آن را شرح دهیم .

 

کلبه جوایز در مرکز فرهنگی شهید چمران اصفهان  شامل ویژگی های زیر می شود:

۱- طبق سیستم امتیازی مرکز فرهنگی شهید چمران به همه دانش آموزان در انتهای سال تحصیلی مرکز( که از اردیبهشت هر سال تا سال بعد در نظر گرفته می شود) جایزه اهدا می شود. به محل نگهداری این هدایا که دارای ویژگی های خاصی می باشد کلبه جوایز گفته می شود.

۲-کلبه جوایز دارای محیطی در حدود ۳ در یک مترمربع است که به زیبایی تزئین و فضاسازی شده و یکی از دیواره های آن کاملا شیشه ای است. این دیواره که در اصل نقش ویترین را ایفا می کند از یک شیشه حداقل ۲ در ۲ متری تشکیل شده است.(محیط کلبه این امکان را به ما می دهد که حجم قابل توجهی از جوایز در آن به نمایش گذاشته می شود.حداقل ۲ دوچرخه به همراه ده ها جایزه دیگر در آن جا می گیرد.)

۳- دانش آموزان باید احساس بکنند هدایایی که به آن ها قول داده شده ، حتمی است.به اصطلاح تعهدات سیستم امتیازی مرکز باید نقد احساش بشود، نه نسیه و به همین دلیل کلبه جوایز نقش بسیار حساسی بر دوش دارد.دانش آموزان باید هدایا را در همان ابتدای سال در کلبه حاضر ببینند.

۴- کلبه جوایز مرکز فرهنگی شهید چمران در دفتر اصلی مرکز قرار دارد. در واقع محلی که بیشترین رفت و آمد دانش آموزان در آن رقم می خورد برای این کار معین شده تا آن ها مدام جوایز را ببینند و تشویق بشوند.

۵- در برخی آز موارد مشابه دیده شده که برای هر جیزه یک امتیاز مشخص معین می شود . مثلا دوچرخه ۱۰۰ امتیاز و توپ فوتبال ۱۰ امتیاز ، این در حالی است که به نظر ما مشخص کردن قیمت یا امتیاز برای جوایز باعث می شود مخاطبان شرطی بشوند و یا احساس میکنند هر کار خوبی که انجام می دهند یک قیمت یا امتیاز مادی مشخصی دارد . در کلبه جوایز مرکز همه جوایز به نمایش گذاشته می شوند ولی طبقه بندی خاصی ارائه نمی شود و در موعد اهداء جوایز ، امتیازات از بالا به پایین سُرت شده و دانش آموزان که بالاترین امتیازهارا گرفته زودتر می تواند انتخاب کند.

در واقع هرکدام بچه ها یک انتخاب دارند و کسی که امتیاز بالاتری داشته باشد زودتر می تواند انتخاب کند و کسی که زودتر به تواند انتخاب کند شانس بهتری برای انتخاب خواهد داشت.

 

۶ – روی دیوار اصلی کلبه ی جوایز دو تابلو وجود دارد. روی یکی از آن ها نوشته شده است:((کارهای خوب خود را به متر از بهشت نفروشید.)) در واقع با این تابلوها و سایر تبلیغات شفاهی و میدانی سعی می کنیم تا آنجا که می شود از شرطی شدن دانش آموزان بکاهیم.

۷- بهره گیری از نورپردازی برای درخشش و جذابیت بیشتر جوایز در شب و استفاده از رنگ های با نشاط و نوجوان پسند در تزئین دیواره ها و محیط کلبه بسیار موثر خواهد بود .

۸ – جوایز موجود در کلبه معمولاً دارای تنوع و جذابیت زیادی هستند به عنوان مثالجوایزی مثل رایانه ، تبلت ، دوچرخه ، اسکیت ، انواع توپ های ورزشی ، انواع لباس ها و وسایل ورزشی ، انواع کیف و لوازم التحریر ، انواع بازی های فکری ، انواع لوازم بازی از قبیل تفنگ ها و تیرکمان های بازی ، قطار و کشتی و سایر اقلام مورد پسند نوجوانان .

۹ –  کلبه جوایز مرکز فرهنگی شید چمران همه ساله در اردیبهشت ماه و قبل از مراسم امتدادیه(که در یک ایده جداانه توضیح داده می شود) جوایز خود را به دانش آموزان هدیه می دهد و در محدوده زمان تیر و مرداد همان سال به تدریج دوباره دارای جوایز جدید(برای سال آینده) می شود .

۱۰ – همانطور که گفته شد هم اکنون حداقل پانزده سال است که ایده کلبه جوایز با همین تعاریفی که ذکر شد در حال کار می باشد . برای تهیه جوایز بنابه شرایط مالی ، سال به سال هزینه های بیشتری به خود تخصیص می دهد . آنچه مهم است اینکه ارزش مادی و ظاهری جوایز باید بتواند کشش لازم را داشته باشد . درواقع یکی از مصادیق این اصل که برای کارفرهنگی باید هزینه کرد همینجاست .

 

همچنین ببینید

طرح شوق پرواز

متاسفانه هنوز بعضی از مهمترین سئوالات و مسائل تربیت اسلامی یا بی پاسخ مانده اند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *